| وب سایت تخصصی نماز | آغاز شد این دفتر برای کسانی که میخواهند محبوب خدا شوند ....قربه الی الله .... برای محبوب شدن نزد خدا چند قدم بیشتر فاصله نداریم .... یاعلی « ارزنـــده تـرین گــوهر مصـود نـــماز است / زیبنــده تـرین هــدیه معبـود نـــماز است / ای دوست بگـو تـا همـه ی خـلق بداننـد / مقصود حق از خلقت موجود نـماز است. »
 

زمانى كه اين آيه شريفه بر پيامبر (ص) نازل شد:

و ان جهنم لموعدهم اجمعين لها سبعة ابواب لكل باب منهم جزء مقسوم؛ ميعادگاه همه آنهاست! هفت در دارد، و براى هر درى، گروه معينى از آن ها تقسم شده اند! (44)

رسول خدا (ص) با شنيدن اين آيه به شدت گريه كرد؛ به گونه اى كه از گريه آن حضرت، اصحاب نيز گريستند، هرچند كسى نمى دانست جبرئيل چه چيز بر او نازل كرده است و كسى نيز نمى توانست در آن حال با رسول خدا(ص) سخن بگويد. چون پيامبر صلّى الله عليه و آله از ديدن فاطمه سلام الله عليها خوشحال مىشد، برخى از اصحاب به سراغ آن حضرت رفتند (تا با آمدنش گريه رسول خدا صلّى الله عليه و آله تمام شود) آن ها فاطمه سلام الله عليها را در حال آسياب كردن جو يافتند كه مىفرمود: آن چه نزد خداست برتر و ماندگارتر است؛ بر او سلام دادند و جريان گريه پيامبر اسلام صلّى الله عليه و آله را به عرض او رساندند.

حضرت زهرا سلام الله عليها به خدمت رسول خدا صلّى الله عليه و آله رسيد و گفت: پدر جان! فدايت شوم، چه چيز باعث گريه تو شده است

رسول گرامى اسلام صلّى الله عليه و آله آياتى را كه جبرئيل عليه السلام بر وى نازل كرده بود، قرائت فرمود.

صديقه طاهره سلام الله عليها چون آيات عذاب را شنيد، با رو به زمين افتاد، در حالى كه زير لب زمزمه مىكرد: واى! واى بر كسى كه داخل آتش جهنم گردد.(45):: ادامه مطلب
59 - بيدار كردن كودكان براى عبادت
نويسنده : محبوب خدا
تاريخ : پنج شنبه 15 فروردین 1392 

حضرت زهرا عليها السلام در شب بيست و سوم ماه مبارك رمضان كودكان خود را به بيدارى و نخفتن وادار مى كرد. ممكن است كسى تعجب كند كه او چگونه بچه ها را به اين كار كه حتى براى اشخاص بزرگ هم زحمت دارد فرا مى خواند.

حضرت در روز بچه ها را مى خوابانيد تا كاملا استراحت كنند و غذاى كمترى به آنان مىداد تا بدين گونه زمينه و موقعيت بهتر و مطلوب ترى از نظر جسمى و روحى براى شب زنده دارى داشته باشند. او به حدى در اين كار جدى و قاطع بود كه نمى گذاشت احدى از اهل خانه خوابش ببرد و مىفرمود: محروم است كسى كه از بركات شب قدر محروم بماند.

گويا فاطمه عليها السلام مى خواهد از دوران كودكى در قلب پاك فرزندان خود جمال خدا را به تجلى، و جان و زبانشان را به حلاوت و شيرينى عبادت آشنا كند و محبوب راستين را به آنان نشان دهد تا در جوانى جذب جلوه هاى دروغين نشود. اين روش تربيتى فاطمه عليها السلام به عنوان يك سنت بسيار پسنديده و قابل اجرا در گفتار امامان معصوم عليهم السلام نيز به چشم مىخورد.

از جمله امام صادق عليه السلام فرمودند: زمانى كه كودك به سن شش سالگى رسيد او را به نماز و چنان چه تحمل گرفتن روزه را داشت، او را به انجام آن وادار نماييد.:: ادامه مطلب
58 - تشويق فرزندان به عبادت
نويسنده : محبوب خدا
تاريخ : پنج شنبه 15 فروردین 1392 

بسيار مى شد كه با مناجات ها و گريه هاى شبانه مادر، بچه ها از خواب بيدار مى شدند. امام حسن عليه السلام مى گويد: در يك شب جمعه ديدم مادر در محراب عبادت ايستاده و تا طلوع صبح در ركوع و سجده بود و همه را دعا مى كرد. گفتم: مادرم! چرا براى خود چيزى نخواستى

گفت: پسرجانم! اول همسايه بعد خودت.

زهرا عليها السلام در هنگام غروب نمى گذاشت بچه ها بخوابند و اگر در خواب بودند آن ها را بيدار مىكرد كه آن وقت، وقت استجابت دعاست. و همچنين در شب هاى قدر آن ها را با غذاى سبك دادن بيدار نگاه مىداشت.

او بچه ها را زياد به ياد رسول الله صلّى الله عليه و آله مى انداخت و به سفارش پدرش بچه ها را دسته گل مىدانست و آن ها را براى ياد گرفتن قرآن و دعا به نزدش مى فرستاد. (43):: ادامه مطلب
57 - كار منزل و عبادت
نويسنده : محبوب خدا
تاريخ : پنج شنبه 15 فروردین 1392 

حضرت فاطمه عليها السلام در خانه على عليه السلام بچه دارى مى كند و آب مى كشد و آسياب مى نمايد و غذا درست مى كند و زحمات زيادى را به تنهايى تحمل مى كند، ولى عبادت و شب زنده دارى و در محراب مخصوص خودش راز و نياز و دعا براى مومنين و پيروزى اسلام و سرفرازى مسلمين را هم فراموش نمى كند، سرور زنان عالم با آن كه در منزل خسته و رنجور مىشود، ولى وقتى كه على عليه السلام به خانه مىآيد، آن چنان چهره بشاش و شادابى دارد كه وقتى چشم مباركش به چهره زيبا و نورانى زهرا عليها السلام مىافتد همه خستگى و ناملايمات و رنج هاى او برطرف مىشود و مثل اين كه على عليه السلام هيچ ناراحتى نداشته است. (42):: ادامه مطلب
56 - عبادت در كودكى
نويسنده : محبوب خدا
تاريخ : پنج شنبه 15 فروردین 1392 

يكى از محورهاى اساسى كه حضرت زهرا عليها السلام بدان توجه و تاكيد داشتند بعد پرستش و گرايش فرزندان به انجام تكليف عبادى و الهى بود. آن حضرت شوق بندگى و خضوع در برابر معبود را از همان دوران كودكى در جان فرزندان خود تقويت نموده و آنان را چنان تربيت كرد كه بهترين كارها را عبادت خداوند دانسته و از آن بالاترين لذتها را مىبردند.

دخت گرامى رسول اكرم صلّى الله عليه و آله بر اين مطلب تاكيد داشت كه بچه ها را از كوچكى به انجام عبادت فرا خواند و آنان را به خدا پيوند دهد و بذر محبت و ارتباط با معبود را دركام آنان بيفشاند تا انجام تكليف براى آنان نه تنها رنج و مشقتى نداشته باشد بلكه با شوق و اشتياق به استقبال آن بروند.

بر اين اساس فاطمه عليها السلام فرزندان خود را حتى به شب زنده دارى عادت ميدادند. البته او شيوه تربيت را به خوبى مىدانست و به گونه اى برخورد مىكرد كه در حد توان و استعداد فرزندان باشد.:: ادامه مطلب
55 - معنويت در خانه فاطمه سلام الله عليها
نويسنده : محبوب خدا
تاريخ : چهارشنبه 14 فروردین 1392 

زندگى فاطمه زهرا عليها السلام سراسر نور و پر از معنويت بود. او توانست در خانه كوچك و با تمام مشكلات به عرفان كامل برسد و به جايى رسيد كه جبرئيل بر او نازل مىشد.

فاطمه عاشق عبادت بود، او در تسليم و اطاعت و در استقبال در عبادت چنان به پيش رفت، كه حتى بدن و سلامت خود را فراموش كرد.

امام باقر عليه السلام در شان عبادتشان فرمود: كانت تقوم حتى تورم قدماها. در عبادت چنان قيام و ايستادگى كرد كه پاهايش ورم كرده بود. و با اين حال اين عبادت را براى رشد مادى خود انجام نمى دهد.

روزى رسول خدا به او فرمود: دخترم از خدا چيزى بخواه كه جبرئيل از جانب خدا وعده اجابت داده است.

فاطمه عليها السلام عرض كرد: حاجتى جز توفيق در بندگى خدا ندارم و آرزويم اين است كه ناظر جمال او باشم و به وجه كريمش نظاره كنم. و خود در مناجاتش مىفرمود: اسالك لذة النظر الى وجهك.

همسر او على عليه السلام و فرزندان او عاشق معبود بى همتا بودند.

خانه اى كه پر از نور نماز و قرآن و عبادت است، آن خانه ارزشمند است.

حضرت على عليه السلام و فاطمه زهرا عليها السلام هر دو عاشقانه و خالصانه عبادت مىكردند. اين طور نبود كه فقط على عليه السلام در نماز غرق شود و تير را از پايش درآورند و متوجه نشود، بلكه فاطمه زهرا عليها السلام نيز همچنان در محراب عبادت مىايستاد كه از شدت ترس نفسش به شماره مىافتاد.

امروز بايد زن و شوهر اقتدا به اين زوج ملكوتى بكنند، هر دو در نماز به معراج برسند، عرفان و معنويت و سير و سلوك براى هر دو لازم است.

پس خانه اى كه اين دو زوج گرامى با آن عظمتى كه هر كدام در نزد پروردگار دارند، معلوم است كه آن خانه چه ارزش و فضيلت معنوى را داراست. خانه اى كه فاطمه زهرا عليها السلام در آن سكونت داشت آن قدر داراى قداست و روحانيت و فضيلت هاى ربوبى بود كه علامه مجلسى از انس بن مالك، و بريره نقل مىكند: هنگامى كه رسول خدا صلّى الله عليه و آله اين آيه را خواند:

فى بيوت اذن الله ان ترفع و يذكر فيها اسمه يسبح له فيها بالغدو و الاصال (40)

در خانه هايى (مانند معابد و مساجد و منازل انبيا و اوليا) خدا رخصت داده كه آن جا رفعت بايد و در آن ذكر نام خدا شود و صبح و شام تسبيح و تنزيه ذات پاك او كنند.

مردى برخاست و سوال كرد: يا رسول الله! اين خانه ها كدامند؟

فرمود: خانه هاى انبيا، سپس ابوبكر برخاست و پرسيد: اى رسول خدا! آيا اين خانه (اشاره به خانه على و فاطمه نمود) نيز از همان خانه هاست

فرمود: آرى و از برترين آنان است.

و ابن عباس گويد: در مسجد پيامبر بوديم كه قاريى آيه فى بيوت اذن الله... را تلاوت كرد.

پرسيدم: اى رسول خدا! اين خانه ها كدام خانه ها هستند؟

فرمود: خانه هاى انبيا و سپس به دست خويش به خانه فاطمه زهرا عليها السلام اشاره فرمود. (41):: ادامه مطلب
فصل دوم : نماز و خانواده / 54 - توصيه اهل البيت به نماز
نويسنده : محبوب خدا
تاريخ : چهارشنبه 14 فروردین 1392 

وقتى آيه و امر اهلك بالصلوة نازل شد، رسول خدا صلّى الله عليه و آله همواره تا هشت ماه به در خانه على عليه السلام مىآمد و مىفرمود: الصلوة رحمكم الله انما يريد الله ليذهب عنكم الرجس اهل البيت و يطهركم تطهيرا؛ نماز، خدا رحمت تان كند، همانا خدا مى خواهد پليدى را از شما اهل بيت دور نموده، آن طور كه خود مى داند تطهيرتان كند. (39):: ادامه مطلب
 

 


 
» تعداد مطالب : 2884
» کل نظرات : 135
» بازديد کل : 2422377
» تاريخ ايجاد وبلاگ :
شنبه 30 دی 1391 
» آخرين بروز رساني :
سه شنبه 19 دی 1396